Kontrole sektorowe 2019 – które branże UODO sprawdzi jako pierwsze?

Rok 2019 rozpoczął się ogłoszeniem przez Urząd Ochrony Danych Osobowych informacji na temat tego, które sektory mogą spodziewać się kontroli jako pierwsze.
Z pewnością kontroli mogą spodziewać się takie formacje jak Policja, Straż Graniczna czy areszty śledcze. Sprawdź jakie inne obszary czeka w tym roku kontrola.

Urząd Ochrony Danych zapowiedział, że sprawdzi czy instytucje te zastosowały adekwatne środki organizacyjne i techniczne mające na celu zabezpieczenie danych osobowych przed naruszeniami – nieuprawionym dostępem, zmienianiem, kopiowaniem lub usuwaniem danych.

W 2018 roku miały także miejsce pierwsze kontrole w zakresie monitoringu wizyjnego, i Urząd potwierdził, że że ten obszar będzie nadal wnikliwie sprawdzany w 2019 roku. Wiemy też, że kontrole z tego zakresu już się rozpoczęły..

Kolejnym obszarem, który urzędnicy sprawdzą w bieżącym roku będzie telemarketing, profilowanie w sektorach ubezpieczeniowym i bankowym, a także system identyfikacji i monitoring odpadów.

UODO sprawdzi także, czy podmioty zobowiązane do udostępniania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej udostępniając dane nie naruszają przepisów o ochronie danych osobowych.

Zobacz szczegółówy plan kontroli sektorowych na rok 2019 pod adresem:
https://uodo.gov.pl/pl/138/679

sprawdź System ZORRO za darmo przez 30 dni